Munkavédelem

Munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személy foglalkoztatásának feltételeit, illetve a munkáltatók tevékenység alapján történő, munkavédelmi szempontú veszélyességi osztályba való besorolását az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet határozza meg.

Munkahelyi kockázatértékelés

A munkahelyi kockázatértékelés célja, hogy a munkavégzés körülményeit, feltételeit, folyamatait elemezze és értékelje, lehetővé téve a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzés és munkakörnyezet kialakítását. Ehhez szükséges a potenciális veszélyek azonosítása, mellyel megbecsülhetővé válik a kockázat mértéke. 

Munkavédelmi szabályzat

A munkavédelmi szabályzat célja áttekinthetően összegezni a jogszabályokban előírt, adott tevékenységre vonatkozó munkavédelmi szabályokat és az általuk előírt dokumentumokat. Tartalmaznia kell a munkaköröket, felelősöket, munkavégzés feltételeit és követelményeit, egyéni védőeszközök meghatározását, oktatások és munkaköri alkalmassági vizsgálatok rendjét, a tevékenységre vonatkozó eljárásokat, feladatokat. 

Munkavédelmi oktatás

A munkavédelmi oktatás célja, hogy a munkavállalók átfogó képet kapjanak a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető munkavégzésről, illetve arról, hogy milyen utasításokat, szabályokat kell betartani a különböző munkafolyamatok elvégzése során. Továbbá tájékoztatást kapnak, hogy probléma, baleset esetén mi a teendő és kihez kell fordulni. A munkába állást minden esetben meg kell előznie a munkavédelmi oktatásnak!


Egyéni védőeszközök meghatározása

Olyan eszközök, amelyeket a munkavállalók azért viselnek, hordanak, hogy a munkavégzésből adódó kockázatokat egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentsék. Az egyéni védőeszközöket a munka jellegét figyelembe véve, munkakörönként kell meghatározni. 

Munkaköri alkalmassági vizsgálati rend meghatározása

A munkaköri alkalmassági vizsgálat annak megállapítása, hogy egy meghatározott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység által okozott megterhelés a vizsgált személy számára milyen igénybevételt jelent és annak képes-e megfelelni. (33/1998. (IV. 24.) NM rendelet)

Veszélyes anyagok kockázatértékelése

A veszélyes anyagok kémiai kockázatértékelésének célja, hogy feltárja a veszélyes anyagok munka közbeni alkalmazásából származó kockázatokat, illetve megbecsülje és értékelje azokat. Magában foglalja a jellemző egészségi és biztonsági kockázatokat, a veszélyeztetettség mértékét és a megszüntetéséhez, illetve csökkentéséhez szükséges intézkedéseket.  

Munkabaleset kivizsgálása

Munkabaleset minden olyan baleset, amely a sérült akaratától függetlenül következik be, egyszeri külső hatás okozza, és szervezett munkavégzés során, vagy azzal összefüggésben történik. Például a munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás igénybevétele.

Biológiai kockázatértékelés

Annak érdekében, hogy a munkavállaló biztonságát és egészségét fenyegető kockázatot meg lehessen becsülni, továbbá a szükséges intézkedések meghatározhatóak legyenek, a munkáltatónak minden olyan tevékenységnél, amely feltehetően biológiai tényezők kockázatával jár, meg kell határoznia a munkavállalókat, illetve munkát végző személyeket érő expozíció jellegét, időtartamát és - amennyiben lehetséges - mértékét. (61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet)